Planujesz samodzielny montaż zraszacza ogrodowego w swoim ogrodzie? Świetnie! W tym poradniku pokażemy Ci krok po kroku, jak zainstalować zraszacz statyczny lub rotacyjny, zależnie od potrzeb i wielkości terenu.
Co to jest zraszacz ogrodowy i do czego służy?
Zraszacz ogrodowy to finalny element każdego systemu nawadniania(a przynajmniej element który widzisz Ty lub Twoi goście). Sekcje, które zostały wyprowadzone z rozdzielacza systemu nawadniania powinny zakończyć się jednym lub wieloma zraszaczami ogrodowymi wybranego typu (oczywiście są też sekcje, w których znajduję się jedynie linia kroplująca).
Jak wygląda przykładowy system nawadniania ogrodu?
Jak zamontować korpus zraszacza ogrodowego? Zacznijmy od stworzenia wyłącznie na potrzeby tego artykułu prostego systemu nawadniania. System będzie składał się z przyłącza wody, z rozdzielacza z jednym elektrozaworem i kilkoma zraszaczami ogrodowymi. Ten projekt został wykonany przez naszą firmę, jeśli chcesz dowiedzieć się jak zamówić taki projekt zadzwoń do nas (numer widoczny u góry strony).

OK widzisz schemat? Linią ciągłą zaznaczona została rura dostarczająca wodę do danej sekcji (grubsza niebieska). Tak, na tym rysunku posiadamy jedynie jedną sekcje nawadniającą trawnik. Na schemacie możesz również zauważyć, że w każdym z rogów trawnika znajduje się zraszacz o wybranym zasięgu. Czyli podsumowując: system nawadniania rozpoczyna się od momentu kolektora / belki rozdzielającej wodę kolejno mamy elektrozawory (które otwierają lub zamykają przepływ wody), woda jest transportowana przez rurę nawadniającą a następnie na samym końcu wydobywa się przez zraszacz ogrodowy. Jeśli to jest zrozumiałe przejdźmy do tematu tego krótkiego wpisu.
Montaż zraszacza ogrodowego krok po kroku
Przyjrzyjmy się jeszcze raz schematowi naszej prostej instalacji. Na schemacie widzimy kilka zraszaczy ale tak naprawdę możemy podzielić je na dwie kategorie. Pierwsza to zraszacz który znajduje się na końcu linii nawadniającej oraz te które odchodzą z linii w bok (gdzie główna linia biegnie dalej). Zraszacz na końcu linii nawadniającej i ten w środku linii będzie potrzebować trochę innych elementów.
Przygotowanie rury nawadniającej – gratowanie
Niezależnie od sposobu montażu zraszacza musisz przystąpić do odpowiedniego przygotowania rury nawadniającej. Aby odpowiednio przygotować rurę nawadniającą należy wykonać jej gratowanie. Co to takiego? To proces pozwalający usunąć ostre krawędzie, nierówności i zadziory na powierzchni rury, które mogą prowadzić do uszkodzeń uszczelek. Dlaczego takie nierówności powstają na powierzchni rury? Głównie podczas jej cięcia. Każdorazowo więc gdy rura zostanie przycięta należy jej końcówkę gratować. Jak to zrobić? Poniżej znajduje się instrukcja jak przygotować rurę do montażu zraszacza ogrodowego:

Rodzaje zraszaczy ogrodowych – statyczny i rotacyjny
Zatrzymajmy się na chwile i zobaczmy jak wygląda zraszacz. Dam tutaj dwa przykłady zraszaczy i będę się do nich odnosił. Pierwszy typ korpusu zraszacza to Rain Bird 1804 a drugi to zraszacz rotacyjny Rain Bird 3504. Dlaczego akurat takie zraszacze wybrałem? Dlatego, że w budowie są to zupełnie inni przedstawiciele swoich kategorii. Pierwszych z nich 1804 to zraszacz statyczny a drugi 3504 to zraszacz rotacyjny.
Czym się różni zraszacz statyczny od zraszacza rotacyjnego? Przede wszystkim konstrukcją, zasadą działania oraz samym przeznaczeniem. W zraszaczu statycznym (np. Rain Bird 1804) woda wypływa ciągłym strumieniem w kształcie wachlarza. Nie ma on ruchomych części (nie obraca się). Zraszacz statyczny często może pracować z relatywnie niskim ciśnieniem oraz jest idealny do nawadniania mniejszych powierzchni (tak, większość ogródków przydomowych to właśnie małe powierzchnie). Jeśli chodzi o zraszacz rotacyjny (np. Rain Bird 3504) to dysza obraca się, wypuszczając strumień wody w ruchu rotacyjnym. Wbudowany w korpus mechanizm powoduje obrót i dzięki temu równomiernie pokrywamy teren który jest przeznaczony do nawadniania. Zdecydowanie zraszacze rotacyjne potrzebują większego ciśnienia do poprawnej pracy. Stosujemy je głównie do nawadniania większych obszarów.
Jak to wygląda jeśli chodzi o zasięgi? Rain Bird 1804 może spokojnie uzyskać zasięg od 1 do 5 metrów w zależności od zastosowanej dyszy. Zraszacz 3504 posiada dużo większy zasięg od 4 m do prawie 11 metrów.

Przyjrzyjmy się bliżej budowie górnej części zraszacza statycznego Rain Bird 1804. W przypadku 1804 końcówka wynurza się na wysokość 10.2 cm (1806 – 15.2 cm, 1812 – 30.5 cm). Na końcówce (która wynurza się podczas gdy woda jest odkręcona w sekcji) montuje się dyszę.

Od dołu zraszacza znajduje się wejście z GW (gwint wewnętrzny). W przypadku naszych zraszaczy rozmiar to 1/2 i 3/4 cala.
Sposoby montażu zraszacza – elastyczne i sztywne połączenie
Pierwsze ze stosowanych połączeń jest to połączenie elastyczne. Jak sama nazwa mówi przewód wykorzystany w budowie takiego połączenia jest elastyczny. Aby to uzyskać stosuje się specjalny przewód łączący SPX FLEX Rain Bird. Jak to wygląda w praktyce?
Lista zakupów:
- Kolano SBE-050 Rain Bird (1/2 ” lub 3/4 ” w zależności od zraszacza) – to kolano które wkręcamy w korpus zraszacza a z drugiej strony podłączamy do niego przewód elastyczny.
- Kolano SBE-075 Rain Bird (3/4) – to kolano wkręcamy do kolana lub trójnika PE z GW 3/4″ lub 1/2″, wybór zależy od położenia zraszacza w projekcie czy jest to zakończenie linii doprowadzającej, a może być rozgałęzieniem do innych zraszaczy, ważne jest aby był gwint wewnętrzny.
- Elastyczny przewód łączący SP30 Flex Rain Bird montuje się do kolan SBE w/w. Takie połączenie przy użyciu elastycznego węża w prosty i wygodny sposób pozwala na obsadzenie zraszaczy w zaplanowanym miejscu.
Możesz skorzystać też z gotowego zestawu który znajdziesz tutaj: elastyczny zestaw przyłączeniowy zraszacza 1/2″ oraz elastyczny zestaw przyłączeniowy zraszacza 3/4″.
Na czym polega montaż zraszacza na sztywno? Głównie na wykorzystaniu jedynie sztywnej rury LDPE do montażu zraszacza.
Zobaczmy teraz jak wygląda połączenie elastyczne w praktyce. Poniższe zdjęcie przedstawia elastyczne połączenie zraszacza Rain Bird 1804:

Lista zakupów:
- Kolano GZ D-25 x 1/2 Irritec jeśli zraszacz ma wejście 1/2 ” (np. Rain Bird 1804) – to kolano wkręcamy w korpus zraszacza, z drugiej strony wykorzystujemy zieloną skręcaną złączkę aby zamontować w niej rurę LDPE PE-25.
- Rura LDPE PN4 lub LDPE PN6 D-25 – możesz wybrać dowolnie którąś z tych dwóch rur, musisz jednak wziąć pod uwagę, że mają one inne zakresy pracy jeśli chodzi o ciśnienie robocze (w skrócie rura PN4 jest słabsza od rury PN6 ale często na nasze warunki wystarczająca gdyż ciśnienie robocze powinno wynosić do 4 bar).
Poniżej przedstawiono gotowy zestaw przyłączeniowy gdzie zastosowano przyłącze „na sztywno”:
Gdzie kupić części do nawadniania?
Samodzielny montaż zraszacza ogrodowego jest możliwy nawet bez doświadczenia – wystarczy dobra instrukcja, odpowiednie narzędzia i kilka wskazówek, które właśnie poznałeś.Jeśli szukasz gotowych zestawów lub chcesz zamówić projekt, sprawdź nasz sklep internetowy KROPLOSFERA. Jeśli potrzebujesz fachowego doradztwa w kwestii projektowania i planowania swojego własnego systemu nawadniania zapraszamy do kontaktu.